Aktualności, Manicure

10 krótkich pytań i odpowiedzi na temat paznokci!

Czy wiesz, czym jest linia włosa?

 

To niewielka przestrzeń między produktem a wałem okołopaznokciowym. Zostawiamy lekko(!) niedomalowany obszar przy skórkach podczas aplikacji żelu lub lakieru hybrydowego, aby zapobiec liftowania się produktu. Taki odstęp ma kluczowe znaczenie, aby nie dopuścić do alergii, czy uczuleń. Jeśli zaczynamy dopiero przygodę ze stylizacją paznokci, pamiętajmy, aby utrzymać odstęp „szkoleniowy” od skórek około 1-2 mm. Lepiej zrobić większy odstęp niż zalać skórki i zastanawiać się, czemu mamy uczulenie na produkt.

 

Czy wiesz, czym jest linia boczna?

 

To jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych paznokcia. Brak idealnej linii bocznej może skutkować osłabieniem punktu stresu paznokcia, pękaniem płytki przy wolnym brzegu, brakiem krzywej c i plątaniem się włosów. Krawędź przedłużonego paznokcia musi być idealnie kontynuowaną linią paznokcia naturalnego. Linie boczne muszą biec prosto i równolegle do siebie. Nie mogą biec do góry ani kierować się ku dołowi.

 

Czy wiesz, czym jest lunula?

 

Potocznie nazwana półksiężycem bądź obłączkiem. Znajduje się tuż pod płytką przy eponychium i może przybierać różne rozmiary.  Ta część paznokcia nie jest jeszcze dość zrogowaciała, dlatego przejawia się jasnym kolorem i miękkością. Odcień wynika z przestrzeni powietrznej między poszczególnymi komórkami budującymi paznokcia. Kolor lunuli warto jednak obserwować – czerwone plamy mogą oznaczać bielactwo nabyte lub łuszczycę; niebieskie zabarwienia mogą wskazywać na systematyczne przyjmowanie narkotyków; żółte plamy spowodowane są zwykle przez kontakt z pestycydami. Niech nas nie zmyli perfekcyjna idealna biel, może świadczyć o przewlekłej niewydolności nerek lub  cukrzycy.

 

Czy wiesz, że stylizacje hybrydowe/żelowe powinno się regularnie uzupełniać?

 

Producent zapewnia trwałość produktu do 21 dni. Masa się starzeje, traci swą jakość i tak powstają zapowietrzenia niekoniecznie zawsze wynikające z nieodpowiednio przygotowanej płytki przez stylistkę. W przypadku zapowietrzeń mamy wtedy idealne środowisko na rozwiniecie się pałeczki ropy błękitnej inaczej nazywaną zieloną bakterią.

 

Czym jest efekt dźwigni w manicure?

 

Budując paznokcia tworzymy łuk wraz z apexem (najwyższym punktem budowy), jest tam najwięcej masy, aby nasze paznokcie były bezpieczne. Jednak wraz ze wzrostem paznokcia po około 3 tygodniach to miejsce przesuwa się i w efekcie znajduje się w połowie paznokcia. I proszę! Mamy efekt dźwigni, bo najwięcej masy jest w obszarze punktu stresu paznokcia, więc wystarczy delikatne uderzenie i mamy złamanie dość bolesne. Jeśli nie będziemy dbać o regularność wizyt, przez co będziemy mierzyć się z zapowietrzaniami i łamaniem się paznokci, to w efekcie nasza naturalna płytka osłabnie i straci swoje właściwości adhezyjne i produkt będzie trzymał się o wiele gorzej.

Czy wiesz, że pierwszym produktem do paznokci był akryl?

 

Akryl, jako jedna z wielu metod budowania płytki. Jak spora część wynalazków powstała trochę przypadkiem, ponieważ już w latach 70-tych aryle zostały „zapożyczone” ze stomatologii. Akryle z tamtego czasu zawierały szkodliwy związek MMA, dlatego Stany Zjednoczone zakazały ich użycia w 1974r. Kilka lat później, bo w 1978r  Stuart Nordstrom zastąpił szkodliwy MMA bezpiecznym składnikiem EMA. Od tego czasu aryl na stałe wszedł do metod stylizacji paznokci.

 

Czy wiesz, czym jest eponychium?

 

To kolejna ważna część naszego paznokcia. Leży w miejscu, w którym płytka paznokcia spotyka się „ze skórką”. Ma na celu chronić macierz przed bakteriami, wirusami i drobnoustrojami. Jedni uważają ją za tkankę martwą, ponieważ nie jest unerwiona, natomiast inni, za tkanka żywą. Warto dodać, że jej nadmiernie wycinana odrasta grubsza i twardsza.

 

Czy wiesz jak bardzo ważne jest nasze hyponychium?

 

To istotna część obrąbka naskórkowego pod paznokciem. Inaczej – przerośnięta żywa tkanka w miejscu, gdzie płytka wysuwa się poza łożysko. Jego głównym zadaniem jest ochrona przed wszelkimi bakteriami, aby nie dostały się do naszego łożyska. Jeśli przez większość czasu nosisz długie paznokcie to hyponychium rośnie. Dzieje się tak, ponieważ stanowi stabilizację dla przerośniętego wolnego brzegu. To tez powód, dlaczego możemy zauważyć wydłużenie naszego łożyska, czyli tej różowej części na paznokciu.

Pamiętając, że jest to żywa tkanka, pod żadnym pozorem jej nie wycinamy! Nie próbujemy w niej grzebać, wyrywać ani nic z tych rzeczy. Może nie będzie krwawić, ale kilka dni będzie boleć, a dodatkowo otwarta rana w tym miejscu niejako „zaprasza” bakterie do naszego łożyska. Kiedy przychodzi moment, że chcesz skrócić paznokcie do zera, nie upieraj się by piłować je również z hyponychium. Kilka tygodni z krótkimi paznokciami wystarczy, aby nasze hyponychium się cofnęło.

 

Czy wiesz, że nie istnieje nic takiego jak tłusta płytka?

 

Ile razy słyszałaś w życiu, że komuś hybryda się nie trzyma, bo ma tłustą płytkę? To totalna bzdura! Płytka paznokciowa jest martwa, tym samym jak coś martwego może być tłuste? To najczęstszy i najłatwiejszy powód pseudo stylistek, które nie mają wystarczającej wiedzy, jak dopasować produkt do danej płytki.

 

Czy wiesz, jak szybko rosną paznokcie?

 

Wzrost paznokcia wynosi około 0,1 mm w ciągu doby, co daje ok. 3 mm na miesiąc. Pełen odrost paznokci u dłoni wymaga zazwyczaj 3-6 miesięcy. To, w jakim tempie rosną paznokcie w dużym stopniu, zależy od naszej diety i wieku. Co ciekawsze, u mężczyzn rosną paznokcie szybciej niż u kobiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *.

Zasady ochrony danych osobowych