Aktualności

Uczulenie na hybrydę – prawda czy mit?

Pewnie wiele z nas usłyszało kiedyś od klientki, że ona jest uczulona na hybrydę, bo po zabiegu manicure miała pewne skórne nieprzyjemności. To powszechne stwierdzenie, które niestety można spotkać w internecie, ale też w salonach. Jak to w końcu jest? Czy hybryda może uczulać? A może powód nieprzyjemnych reakcji skórnych jest inny?

 

Uczulenie na hybrydę – objawy

 

Najczęstsze postacie chorób dłoni i paznokci to: pokrzywka, łuszczenie, onycholiza, kontaktowe i atopowe zapalenie skóry inaczej zwanymi egzemą lub wypryskiem kontaktowym, mogący mieć charakter alergiczny lub podrażnienia. Stylistki paznokci najczęściej stykają się ze swędzącymi zmianami skórnymi, które powodują ból i pieczenie. Uczulenie następuje zwykle po wielokrotnym kontakcie skóry z produktem np. nieutwardzonego żelu (warstwy dyspersyjnej). Dlatego uczulenia najczęściej pojawiają się po kilku lub kilkunastu wizytach. Zazwyczaj taką reakcję możemy zaobserwować po kilku godzinach, ale nie utrzymuje się ona zbyt długo – kilka dni. Niestety uczulenia mają to do siebie, że pojawiają się dość niespodziewanie i najczęściej nie przechodzą same, tylko się nasilają.

 

Co uczula najbardziej?

 

Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. Uczulenia pojawiają się często po wielokrotnym kontakcie z danym produktem. Najbardziej uczulającymi produktami są żele LED/UV, później często akryle, czyli: liquid i puder (mają mocny zapach). Bazy oraz lakiery hybrydowe również mogą nie polubić się z naszą skórą. Jednak warto tu zaznaczyć jedno – poprawnie używany produkt nie powinien uczulać! Większość reakcji alergicznych wynika z niewłaściwego korzystania z produktu! Umiejętne, prawidłowe i bezpieczne obchodzenie zaoszczędzi nam problemów i rozczarowań na przyszłość.

 

Gdy już niestety naszej klientce zdarzy się reakcja alergiczna, powinniśmy zadać sobie serię pytań, aby móc znaleźć przyczynę. Obchodzenie się z danymi produktami ma znaczenie!

  • Czy dotykamy palcami pędzelka?
  • Czy nakładamy produkt na rękawiczkę?
  • Czy lampy nie są przepalone lub stare?
  • Czy dotykamy produktem skóry klientki przy nakładaniu produktu?
  • Czy nie dotykamy produktem np. zaciętej skórki?
  • Czy prawidłowo wycieramy warstwę dyspersyjną?

 

Najczęstsze przyczyny uczuleń

 

1. Nieutwardzony żel

 

Promieniowanie UV powoduje, że masa zmienia swój stan skupienia – z płynnej na stałą. Nieutwardzony żel może bardzo uczulić. Tak samo jest z bazami oraz kolorami hybrydowymi, które nieprawidłowo utwardzone mogą potęgować reakcje uczuleniowe. To, że produkt jest utwardzony na zewnątrz, nie oznacza, że w środku jest taki sam. Dlatego musimy przeczytać opis producenta i zalecany czas w dobrej lampie do tego przeznaczonej. Trzymając paznokcia przez odpowiedni czas w lampie, mamy pewność, że produkt jest w 100% utwardzony.

2. Stara lub przepalona lampa

 

To punkt, który łączy się z poprzednim. Lampy, które są zbyt zużyte, nie utwardzają produktów prawidłowo. W przypadku lamp ważne jest też konkretnie umiejscowienie diod i jej moc. Przyjmuje się, że moc takiej lampy powinna wynosić minimum 24W. Oprócz tego powinniśmy zwracać uwagę na jej czystość. Brudne lustro w połączeniu z za małą mocą sprawiają, że dawkę promieniowania całkowitego lampy będzie mniejsza niż powinna. Dlatego dbajmy o regularne czyszczenie, ale też wymienianie lamp, aby zawsze mieć pewność, że działają bez zarzutu.

 

3. Zalewanie skórek

 

To częsty błąd, który można dość łatwo skorygować i myślimy, że jest po sprawie. Musimy pamiętać, że produkty do stylizacji paznokci to czysta chemia. Dlatego jakikolwiek kontakt ze skórą jest niedozwolony. Zwłaszcza w głębokim manicure np. kombinowanym substancje drażniące mają bardzo łatwy dostęp do naszego organizmu.

 

4. Brudne stanowisko pracy

 

Innym ważnym aspektem, na który musimy uważać, aby nie podwyższać ryzyka uczulenia jest czyste stanowisko pracy. Opakowania lakierów czy żeli nie powinno być ubrudzone zawartością, pędzle dokładnie umyte, bez pozostałości poprzedniego zabiegu. Czyste powinno być też stanowisko stylistyki – brudne podkłady, blat czy pochłaniacz są niedopuszczalne.

 

Co zrobić w przypadku uczulenia na hybrydę?

 

Jeżeli klientka doświadczy opisanych objawów, to należy zaprzestać używania produktu i pozwolić masie na paznokciach odrosnąć. Czasami dana osoba może być uczulona na jeden składnik i jeżeli tej substancji nie ma w innych produktach, to nie wystąpi żadna reakcja. Można poeksperymentować, ale ważna jest współpraca klientki ze stylistką oraz obustronne zrozumienie sytuacji.

 

Podsumowując, uczulenie może wywołać każdy produkt, który został nieodpowiednio użyty – może to być źle utwardzony żel, zalane skórki lakierem, ale też brak higieny w gabinecie. Dlatego przed wyborem salonu paznokci przyjrzyj się poprzednim pracom stylistek – czy skórki są dobrze opracowane i czy nie są zalane. Co więcej, przyjrzyj się samemu salonowi oraz spójrz czy jest odpowiednio czysto. Bardzo możliwe, że dane miejsce ma współpracę z konkretną marka lakierów lub  żeli – wtedy koniecznie sprawdź ich skład – może dana substancja będzie nas uczulać. Te wszystkie rady pozwolą nam zminimalizować ryzyko ewentualnego uczulenia czy alergii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *.

Zasady ochrony danych osobowych