Aceton, frezarka, czy pilnik – czym lepiej ściągać manicure
W salonie stylizacji paznokci, ale też w warunkach domowych istnieje kilka sposobów na ściągnięcie starej masy znajdującej się na paznokciach. Wśród nich wyróżniamy frezarkę, aceton, ale też ręczne ściąganie pilnikiem. Czym więc różnią się te metody i jaki wpływ mają na stan naszych paznokci?
-
Frezarka
To zdecydowanie najszybszy sposób na pozbycie się stylizacji. Urządzenie wraz z frezem bardzo sprawnie spiłowuje masę, a jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę na temat pracy z frezarką, nie będziemy odczuwać żadnego dyskomfortu i bólu. W tym miejscu warto pamiętać o tym, że przy pomocy frezarki nigdy nie ściągamy całkowicie masy! Przy zdejmowaniu hybrydy frezarką nie ma potrzeby na nowo zmatowić płytki paznokcia, na której został nałożony już produkt przy poprzedniej stylizacji. Jedynie co musimy zrobić to wyrównać i zmatowić część paznokcia, która urosła za pomocą pilnika lub bloku polerskiego.
Jeśli korzystamy z frezarki, to frezy stanowią nasze podstawowe narzędzie pracy. Tym samym warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie oraz jak je czyścić i pielęgnować, aby służyły nam jak najdłużej.
Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie frezów?
- Nasyp – powinien być równomiernie rozprowadzony po całej długości naszego frezu, gradacja nie powinna się różnić (często można na frezach zauważyć, że w niektórych miejscach nasyp jest większy, bardziej wystający).
- Szczęka – jej zakończenie powinno być proste i równe, nie może skręcać, w którąś ze stron, powinno iść po linii prostej z trzonem.
- Trzon – należy pamiętać również o kontroli tej części – prosty, niewygięty nieuszkodzony. Nawet minimalnie skrzywiony trzon potrafi spalić uchwyt naszej frezarki. Najczęstszym powodem krzywego trzonu są upadki.
Pielęgnacja frezów, jak czyścić, aby służyły nam na dłużej?
Krok 1:
Dezynfekcja wstępna w płynie. Warto dobrać odpowiedni środek, ponieważ zbyt agresywny płyn może powodować czernienie lub odbarwienia. Najczęściej zalecany płyn to Barbicide.
Krok 2:
Opłukujemy frezy z pyłu i resztek w wodzie demineralizowanej, zmniejsza to ryzyko powstanie rdzy. Możemy użyć delikatnej plastikowej szczoteczki. Pamiętajmy, aby wszystkie czynności wykonywać w rękawiczkach, zmniejszając ryzyko zarażenia chorobami.
Jeżeli na naszym frezie widzimy resztki produktu, które mimo czyszczenia nie zeszły możemy wrzucić go na około 2 minuty do acetonu, po tym spróbować zebrać zaległe resztki.
Krok dodatkowy:
Myjka ultradźwiekowa pozwoli ona nam na wytrącenie niewidocznych dla naszego oka zaklejeń i pyłów w szczelinach naszego frezu, dobrze ją posiadać jednak nie jest ona wymagana.
Krok 3:
Osuszanie. WAŻNE! Wszelkie narzędzia, aby służyły nam na dłużej przed sterylizacją, należy dobrze osuszyć. Prawidłowy czas suszenia to 12h! Najlepszym rozwiązaniem będzie, więc czyszczenie narządzi, od razu po zakończeniu pracy i pozostawienie je na całą noc do wyschnięcia.
Krok 4:
Pakowanie, przy pakowaniu w torebki do autoklawu zwróćcie uwagę, aby naszego frezu nie dotykały inne narzędzia, które mogłyby go stępić.
Ile razy możemy użyć frezu?
Standardowy frez diamentowy, przy poprawnej konserwacji posłuży nam na około 16-20 stylizacji, następnie, należy go wymienić. Wynika to z faktu, że frez po czasie zaczyna się wycierać, a także zapychać. Frez zapchany resztkami produktu o wytartej gradacji, nie tylko powoduje, że nasz manicure staje się nieestetyczny, nie spełnia naszych oczekiwań, ale też potrafi, zamiast polepszyć poziom pracy, obniża go. Marnujemy często czas na walkę z frezem, który dawno powinien odnaleźć swoje miejsce w koszu na odpady.
-
Pilnik
Kolejną metodą na ściągnięcie stylizacji jest użycie pilnika. To dobra metoda, ponieważ możemy zostawić cienką warstwę podkładu, dzięki czemu nie będziemy musiały na nowo pozbywać się kolejnych warstw płytki paznokcia w celu jej zmatowienia. Wadą tej metody jest stanowczo długi czas piłowania oraz fakt, że długie piłowanie w jednym miejscu może powodować dyskomfort. To także odpowiedź na pytanie – jak zdjąć hybrydę bez acetonu i frezarki. Zdecydowanie pilnik jest dobrą alternatywą np. w przypadku awarii frezarki.
-
Aceton
Ostatnią metodą jest użycie acetonu. Zdejmowanie hybrydy acetonem to opcja używana już coraz rzadziej, za to nadal często można ją spotkać w domowych warunkach używaną przez amatorki manicure. Polega na nałożeniu na stylizację wacika nasączonego tym płynem i pozostawienie go na około 15-20 minut. Po tym czasie za pomocą drewnianego patyczka, kopytka lub stripera pozbywamy się całej stylizacji. Za każdym razem, gdy używamy tej metody, należy ponownie zmatowić płytkę paznokcia. Spowoduje to, że nasz naturalny paznokieć zrobi się cieńszy i bardziej podatny na uszkodzenia. Warto zapamiętać, że nie każdy produkt do stylizacji paznokci rozpuści się acetonem, np. akryl, żel, czy niektóre bazy budujące. W salonie używam tej metody tylko wtedy, gdy klientka chce tylko ściągnąć starą stylizację i nie nakładać nowej.
Wybór metody zależy od okoliczności, ale też od naszych osobistych preferencji. Z opisanych trzech sposobów na ściągniecie manicure, zdecydowanie najszybszym sposobem będzie użycie frezarki. Usuwanie masy acetonem już powoli odchodzi do lamusa, za to nadal są amatorki ręcznego ściągania stylizacji pilnikiem. Warto zaznaczyć, że poprawnie zdjęta stylizacja nie powinna uszkadzać naszej płytki paznokcia.