Czym zajmuje się podolog?
Coraz częściej spotykamy się ze słowem podologia oraz specjalistami – podologami. Co to jest podologia i czym się zajmuje opiszemy poniżej.
Podologia jest dyscypliną nauki, która zajmuje się naszymi stopami – bada je, zajmuje się ich budową, a także ich wpływ na nasze ciało. Dziedzina ta jest ściśle połączona z wieloma układami, w tym:
– kostnym,
– mięśniowym,
– krwionośnym,
– limfatycznym i naczyniowym,
– nerwowym,
– skórą.
Dzięki trafnej ocenie poszczególnych układów w obrębie kończyn, można przywrócić im prawidłowe funkcjonowanie. Tym właśnie zajmują się specjaliści podolodzy, którzy diagnozują oraz leczą przypadłości w obrębie stóp, a niekiedy również rąk. Zawód podologa został określony jako zawód paramedyczny w 2015 roku, więc jest to zawód o stosunkowo krótkim stażu na rynku pracy. W wielu krajach zawód podologa jest już uznawany za zawód w pełni medyczny.
Jak zdobyć tytuł podologa?
W Polsce status uzyskania tytułu podologa nie jest uwarunkowany żadnymi przepisami, to znaczy, że wystarczy ukończyć jedno szkolenie, kurs, aby taki tytuł otrzymać. Oczywiście taki tryb kształcenia ma swoich zwolenników, ale też i wielu przeciwników, które preferują szkoły oraz studia wyższe kształtujące w tym kierunku.
Warto jednak zaznaczyć, że umiejętności i fachowość specjalisty nie jest mierzalna liczbą dyplomów, a jego zainteresowaniem tematem i chęcią pogłębienia wiedzy. Jeżeli chodzi o nasz rodzimy rynek, to ten zawód cieszy się coraz większym zainteresowaniem i popularnością. Należy jednak zaznaczyć, że jest to zawód paramedyczny, który diagnozuje klientów, a zła diagnoza może niestety wyrządzić komplikacje.
Czym zajmuje się podolog?
Profesjonalny podolog przeprowadzi z pacjentem wnikliwy wywiad, oceni stan skóry i paznokci, wykona dedykowany zabieg oraz wdroży pielęgnacje pozabiegową. Doświadczani podolodzy skutecznie i szybko rozwiązują problemy w obrębie stóp, znacznie szybciej niż niekiedy lekarze, z tego względu, że podolodzy całą swoją wiedzę skupiają na stopach, a medycy na całym ciele. Dlatego też zawód podologa jest coraz lepiej postrzegany w oczach medyków, którzy chętnie odsyłają swoich pacjentów do specjalistów paramedycznych.
Dolegliwości, z którymi warto iść do podologa:
– wrastające paznokcie,
– stany zapalne,
– stany ropne,
– bolesne odciski i rozpadliny,
– infekcje bakteryjne, grzybicze oraz wirusowe.
Oprócz tego podolodzy wykonują:
– zabiegi pielęgnacyjne oczyszczające stopy z nadmiaru stwardniałej skóry,
– korygują deformacje stóp uzupełniającymi wkładkami (lub odsyłają do innych specjalistów),
– zabiegi leczące nadmierną potliwość,
– rekonstrukcje paznokci uszkodzonych,
– oczyszczenie paznokci zmienionych chorobowo.
Jaki powinien być podolog?
Należy pamiętać, że każdy specjalista powinien cechować się ogromną empatią i zrozumieniem do klienta. Stopy są często tematem tabu, sferą wstydliwą, co powoduje, że klienci przychodzą zestresowani, a czasem nawet przerażeni. Każdy dobry podolog określi, a później wytłumaczy przystępnym językiem, jakie występują dolegliwości oraz jak im przeciwdziałać. Zabiegi wykonywane są z największą dokładnością i precyzja, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa oraz higieny.
Podsumowując podologia jest szeroką, interesująca i potrzebną dziedziną nauki, na którą otwiera się coraz więcej osób chętnych wykonywać ten zawód, ale również coraz więcej klientów. Podolodzy edukują swoich pacjentów, a oni przekazują swoje doświadczenia bliskim, dzięki czemu zawód ten jest coraz mniej obcy. Stopy są niezwykle ważne dla naszego organizmu, są jego podstawą i niosą nas przez całe życie, więc pamiętajmy, aby o nie zadbać i o nich pamiętać.