Aktualności, Dla stylistki

Kursy kosmetyczne online czy stacjonarne – które wybrać?

W ostatnim dziesięcioleciu nauka online w branży paznokciowej zyskała bardzo na popularności. Można powiedzieć, że pandemia koronowirusa tylko wzmogła ten trend i nagle we wszystkich kursach dało się uczestniczyć poprzez platformy, czy komunikatory. Z racji takiej popularyzacji wiele osób zastanawia się, czy takie szkolenia mają sens i czy są tak samo efektywne co standardowe. W tym wpisie omówmy więc zalety i wady obu metod przyswajania wiedzy.

 

Kurs online – czy warto?

 

Podczas gdy nauka online jest cenna w wielu branżach, skuteczne opanowanie umiejętności, szczególnie dla początkujących, może okazać się trudne. Wiele firm nie prowadzi kursów online dla grup początkujących, ponieważ nie są uważane za wystarczające, a edukatorowi bardzo często brakuje sposobności, aby dobrze ocenić kursanta. Zdalne uczenie się jest więc  świetną opcją dla odświeżenia lub poszerzenia wiedzy. Przemysł beauty jest nasycony stylistkami prowadzącymi kursy paznokci bez posiadania kwalifikacji, to samo dotyczy nauki online. YouTube, transmisje na żywo z mediów społecznościowych i prywatne grupy sprawiły, że kursy paznokci online z certyfikatami jest bardzo dostępna i możemy mieć problem z ustaleniem, które informacje i edukacja są wiarygodne.

 

Certyfikowane szkolenia manicure

 

Wybierając edukację online, wybór instruktora posiadającego formalne kwalifikacje i bogate doświadczenie w swojej dziedzinie jest absolutnie najważniejszy. Profesjonalny sprzęt i jakość nagrań są również istotnym elementem do rozważenia, ponieważ bez tego szczegóły przedstawione na filmach mogą być niewyraźne, a tym samym trudne do przyswojenia i odtworzenia.

Oprócz tego większość osób świadczących szkolenia w sieci oferuje jeden program dla wszystkich, który nie jest rozszerzany o indywidualne potrzeby kursanta jak w przypadku edukacji bezpośredniej. Podczas kursu online trudniej też jest się komunikować z prowadzącym, często pytania zostawiane są na sam koniec, kiedy nie ma już możliwości „pokazać” danego problemu. Z drugiej strony opcja czatu z pozoru lepsza, też nie jest idealna, ponieważ zwykle pytania pojawiają się, a za kilka minut giną w odmętach innych komentarzy.

 

Inne zalety kursów zdalnych

 

Z drugiej strony kurs online umożliwia pauzowanie, przewijanie i powtarzanie treści tyle razy, ile jest to potrzebne, co zdecydowanie jest wygodne. Szkolenie online to też duży komfort dla kursantów, bo umożliwiające im naukę w dogodnym dla nich miejscu i czasie. Co więcej, kursy w sieci skracają dystans, tym samym możemy zapisać się na wydarzenie organizowane np. przez stylistę z drugiego końca kraju, na co wcześniej byśmy się nie zdecydowały np. przez koszty dojazdu.

 

Kursy kosmetyczne stacjonarne – dlaczego warto?

 

Omówiliśmy opcję zdalną, przejdźmy teraz do standardowych kursów twarzą w twarz. Najważniejszą zaletą jest możliwość większej personalizacji szkolenia pod siebie lub grupę. Na takich szkoleniach niezastąpiona jest obecność instruktora, który ma za zadanie dokładnie wytłumaczyć wszystko w teorii oraz praktyce. Mamy opcję pytania do woli, zwykle jest też więcej czasu na ewentualne niejasności czy pytania – w końcu mamy zwykle cały dzień szkoleniowy. Co więcej, podczas stacjonarnego kursu dużo łatwiej jest opanować część praktyczną, bo instruktor jest w stanie od razu wyłapać błędy i je poprawić.  Zaletą, która dla niektórych też może być wadą jest spory, jednorazowy zastrzyk wiedzy, którego często nie jesteśmy w stanie przyswoić.

 

Podsumowanie

 

W takim razie, co wybrać w takim przypadku? Według mnie większość kursów z zakresu techniki manicure warto wybierać w formie stacjonarnej, związane jest to z możliwością korekcji ewentualnych błędów, które w przyszłości mogą rzutować na naszą pracę. Opcję na żywo polecałabym też w przypadku kursów stylizacji paznokci dla początkujących – dobrze na początku naszej przygody z paznokciami mieć opcję dopytać o wszystkie szczegóły. Ogólnie zachęcam do regularnego poszerzania wiedzy, bo w świecie stylizacji paznokci co chwila pojawiają się nowe produkty, techniki pracy, z których warto się szkolić by móc zaproponować klientkom najnowsze rozwiązania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *.

Zasady ochrony danych osobowych