Aktualności

Badanie mikrobiologiczne pilników kosmetycznych

Badania laboratoryjne pilników kosmetycznych

Firma INTER GROUP zleciła badanie mikrobiologiczne pilników do paznokci po użyciu, aby sprawdzić, ile patogenów się na nim znajduje. Wyniki testów znajdziesz poniżej.

 

Cel badań

Celem przeprowadzonego badania było sprawdzenie ilości bakterii i grzybów na używanym pilniku, ale też identyfikacja znajdujących się na nich mikroorganizmów. W próbie użyto dwóch rodzajów pilników

– Pierwszy: używany do zabiegu kosmetycznego, bez dodatkowego czyszczenia,

– Drugi: pilnik poddany dezynfekcji środkiem o szerokim spektrum działania po 2-3 dniach od zabiegu i 14 dniach od zabiegu.

 

 

Badanie pilników
 

Aby pokazać wzrost mikroorganizmów, wykonano też wizualizację przedstawiającą wzrost grzybów strzępkowych po 10 dniach.

 

Badania wykazały, że liczba bakterii i grzybów była taka sama w przypadku pilnika zdezynfekowanego środkami czystości, a także pilnika używanego niepoddanego dezynfekcji. W tym przypadku liczba drobnoustrojów nawet po kilkudniowej inkubacji była bardzo do siebie zbliżona.

 

 

Zarówno w przypadku pilnika użytego do zabiegu, ale niepoddanego dezynfekcji, jak i wersji zdezynfekowanej potwierdzono patogeny, które często można spotkać na skórze:

 

– ziarniaki z rodzaju Staphylococcus – S. borealis i S. hominis,

– Micrococcus luteus,

– Rothia koreensis.

 

W przypadku grzybów znaleziono:

 

– Penicillium expansum,

– Penicillium brevicompactum.

 

Wnioski

 

Badania laboratoryjne potwierdzają, że dezynfekcja pilnika środkami odkażającymi nie działa, w związku z tym nie może być stosowana jako sposób na wielokrotne korzystanie z pilnika. Ze względu na budowę narzędzia i jego chropowatość, nie jest możliwie wyczyszczenie go w 100%. Oprócz tego pilnik spryskany tego typu środkiem napęcznieje i zacznie się rozklejać, co uniemożliwi jego używanie. Jedną z metod na wyczyszczenie pilnika, która może nam przyjść do głowy jest sterylizacja w autoklawie. To również nie jest dobry pomysł, ponieważ wysoka temperatura i para wodna skutecznie rozkleją pilnik, a dodatkowo go pofałdują – nie będzie dało się z niego korzystać.

jak wyczyścić pilnik?
Pilnika nie da się wyczyścić w 100%, dlatego niezaprzeczalnie jest on narzędziem jednorazowym. Pilnika używaj tylko raz!

 

Pełny raport znajdziecie tutaj: Badanie mikrobiologiczne pilników kosmetycznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *.

Zasady ochrony danych osobowych