Aktualności, Podologia

Bezpieczeństwo w salonach podologicznych

 

Coraz więcej z nas szuka pomocy w przypadku dyskomfortu przy chodzeniu, czy chorób stóp. Kieruje też nami chęć zadbania w sposób profesjonalny o swoje stopy. Wzrost świadomości klientów dotyczący tego typu problemów sprawił, że można spotkać coraz więcej gabinetów podologicznych. Jak jednak odróżnić te profesjonalne i dobre gabinety, od tych, które powinno się omijać szerokim łukiem? Jak znaleźć dobrego podologa, który nie tylko zadba o zdrowie naszych stóp, ale jednocześnie weźmie pod uwagę bezpieczeństwo fizyczne, jak i psychiczne? Jak rozróżnić profesjonalistę od amatora? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

 

Kim jest podolog?

Podolog to osoba, która nie tylko zajmuję się wszelkimi problemami związanymi ze stopami, oraz profilaktyką zdrowych stóp. To dość szeroki zakres wiedzy i umiejętności, dlatego dobry specjalista ciągle rozwija swoje kompetencje. Podologia w Polsce dopiero się rozwija, ale powstają pierwsze szkoły kształcące w tym kierunku. Dlatego dobrze na wizytę udać się do osoby mogącej pochwalić się nie tylko odpowiednim wykształceniem, ale także certyfikatami ze szkoleń i konferencji tematycznych. Spora liczba szkoleń i ich różnorodność, nie tylko potwierdzają umiejętności podologa, ale też jego zaangażowanie w poznawanie nowych metod leczenia.

 

Po czym poznać dobrego podologa?

Niestety same szkolenia nie są wystarczające, dobrze wybrać specjalistę, który ma za sobą kilka lat praktyki. Warto przeczytać opinie odnośnie do danej osoby. Ważne jest jednak, aby nie polegać na jednej opinii, która może być podyktowana różnymi czynnikami, lecz szukać ich jak najwięcej. Dobrze też zapytać wśród znajomych czy rodziny, może będą potrafili nam wskazać kogoś zaufanego. Warto też pamiętać, że dobrzy podolodzy bardzo często prowadzą szkolenia, bądź współpracują z ogólnokrajowymi firmami – to także oznaka dobrej jakości usług.

Czystość to podstawa!

Gabinet podologiczny powinien być miejscem czystym, schludnym, jak i sterylnym. Wchodząc do gabinetu, powinniśmy w pierwszej chwili zwrócić uwagę na przygotowanie stanowiska na naszą wizytę. Czy jest to czyste miejsce, czy podolog używa jednorazowych podkładów, czy rękawiczek. To bardzo istotne aspekty, ponieważ bardzo często z ich usług korzystają ludzie z różnymi problemami skórnymi, grzybicą itd. Ostatnią rzeczą, której chcemy jest zarażenie się bakteriami bądź grzybami, z powodu niezachowania zasad higieny. Dezynfekcja dłoni, zarówno nasza, jak i podologa, nie powinna nas dziwić, tylko jeszcze bardziej uświadomić, że jesteśmy w dobrych rękach.

Sprawdź opinie o danym specjaliście

Specjalista, do którego się udajemy, któremu mówimy o swoich problemach, bądź uwagach, powinien nie tylko działać, ale także mówić. Bardzo ważna jest pomoc w danym momencie, lecz warto pamiętać, że powinniśmy zostać poinformowani, co było przyczyną takiego stanu. Poznanie źródła problemu, omówienie wszystkich aspektów oraz właściwe działania w przyszłości, nie tylko pomogą w leczeniu, ale także w utrzymaniu zdrowych stóp na dłużej. Dodatkowo mamy okazję zweryfikować wiedzę oraz doświadczenie podologa, ponieważ osoba o bardzo niskich kwalifikacjach, będzie miała problem z wyjaśnieniem tego, co się stało.

Pilnika i innych narzędzi używam tylko raz!

Podolog wykorzystuje w swojej pracy narzędzia wielokrotnego użytku oraz te jednorazowe. Narzędzia wielokrotnego użytku są po każdej osobie dezynfekowane oraz sterylizowane. Jest to bardzo ważny proces, dzięki czemu mamy pewność, że narzędzia są czyste. Dlatego każde takie narzędzia nie mogą być przygotowane luzem, czekając na nasze przyjście. Wszystkie te narzędzia powinny być spakowane w specjalne opakowania, w których odbywały proces sterylizacji. Wykonuje się ja w  sterylizatorze, gdzie pod wpływem wysokiego ciśnienia, temperatury oraz pary wodnej zabijane są bakterie, grzyby i drobnoustroje. Wspomniane wcześniej opakowania na narzędzia powinny mieć widoczny czarny pasek, który powstaję podczas sterylizacji, a samo opakowanie powinno być widocznie pogniecione. Opakowania, które mają idealny, równy kształt, świadczą o niewykonaniu procesu sterylizacji.

Zwróć uwagę na narzędzia

Wszelkie narzędzia i przybory jednorazowego użytku, muszą być użyte tylko raz, niezależnie od stopnia ich użycia. Dobry podolog nie będzie używał żadnego narzędzia dwa razy, również do tej samej osoby. Warto zwrócić szczególną uwagę na pilniki, nakładki na polerki czy kapturki. Za każdym razem muszą być nowe, wyrzuca się je po wizycie, a na następną używa się nowych. Pilnik użyty raz ma na sobie bakterie, które po kilku dniach rozmnażają się w dużych ilościach. Oprócz tego używanie jednorazowych rękawiczek to podstawa. Nie korzystajcie z usług osób, które chcą w ten sposób zaoszczędzić, dobry podolog nie będzie oszczędzać na Waszym zdrowiu.

 

Nie bój się zadawać pytań

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na ocenę danego podologa, jest jego umiejętność rozmawiania. Dobra wizyta zaczyna się od przeprowadzenia wywiadu, może mieć on zarówno formę ustną, jak i pisemną. Na każdym etapie naszej wizyty dobry podolog wyjaśnia oraz odpowiada na pytania, które powinniśmy i możemy zadać. Często się o tym nie mówi, lecz dobry podolog zapewni nam jeszcze poczucie komfortu, bezpieczeństwa oraz dyskrecji. Dlatego podczas wizyty, w gabinecie oprócz nas samych i podologa nie może być osób trzecich. Pamiętajmy także o tym, że podolog jest po to, żeby nam pomóc, dlatego musimy powiedzieć o wszystkim, co się dzieje z naszymi stopami, dzięki czemu będzie mógł nam lepiej pomóc.

Dobry podolog – podsumowanie

Nasze stopy codziennie pokonują duże odległości, dźwigają na sobie ciężar całego ciała, dlatego czasem mogą potrzebować szczególnej uwagi. Dobry podolog pomoże nam o nie zadbać, dzięki czemu będą nas mogły prowadzić jeszcze przez długi czas. Nie bójmy się szukać dobrego specjalisty, pożegnajmy się z bólem i dyskomfortem, a zacznijmy się cieszyć zdrowymi stopami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *.

Zasady ochrony danych osobowych