Aktualności, Dla stylistki

Higiena i bezpieczeństwo w salonie manicure

Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek, dlaczego stylistka paznokci wyciąga zapakowane sterylnie narzędzia przy każdej klientce i używa jednorazowych pilników? A może słyszałaś, że koleżanka korzystająca z usług w innym salonie miała styczność z nie sterylnym narzędziami i brudnym, wytartym pilnikiem? Poznaj zasady higieny, które powinny być przestrzegane w  salonie beauty.

 

KAŻDY gabinet kosmetyczny musi spełniać odpowiednie normy związane ze sterylnością, a wszystkie procedury powinny być przestrzegane – tak samo jak w gabinetach medycznych.

 

Dezynfekcja czy sterylizacja? I jedno, i drugie. Dezynfekcja to pierwszy etap, który usuwa bakterie, grzyby i wirusy przy pomocy płynów dezynfekujących. W tym przypadku najlepiej sprawdza się preparat Lysoformin 3000, który posiada szerokie spektrum biobójcze. Jednak warto pamiętać, że  proces dezynfekcji nie eliminuje form przetrwalnikowych mikroorganizmów. Dlatego powinniśmy korzystać z dobrodziejstw sterylizacji.

 

Jak działa sterylizacja?

 

Proces ten sprawia, że narzędzia wielokrotnego użytku tj. cążki, frezy i kopytka staną się jałowe, sterylne i bezpieczne do użycia, ponieważ bakterie i wirusy usuwane są do zera. Pamiętajmy, że sterylizatory kulkowe i UV nie zastąpią nam autoklawu. Zdezynfekowane i osuszone narzędzia wkładamy w specjalne papierowo-foliowe pakiety. Następnym krokiem będzie sterylizacja w autoklawie.

 

Jakie są skutki niedociągnięć w higienie?

 

Niestosowanie się do tych zasad może przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu klienta, a także osób wykonujących usługę.  Musimy pamiętać, że fakt, że jakiejś choroby nie widać, nie oznacza, że jej nie ma, a nie każda klientka przyzna się do choroby. Wirus HIV, WZW C to największe niebezpieczeństwo, jakie może czyhać na nas w gabinecie kosmetycznym, oprócz tego grzybica oraz świerzb.

Z brakiem czystości w salonie i sterylizacji narzędzi w parze idzie niższa kwota usługi. Osoby tnące koszty nie używają jednorazowych rękawiczek – najczęściej nie zakładają ich wcale, ale też oszczędzają na pilnikach – często są one zdarte i brudne, a narzędzia pryskają zwykłym preparatem do dezynfekcji bądź nie używają go wcale. Cena za usługę nie powinna grać większej roli niż zdrowie i bezpieczeństwo, dlatego wybierajmy świadomie.

Jak rozpoznać dobry salon?

 

  1. Sprawdź opinie

Po pierwsze Internet. W tym momencie prawie każda firma ma swoje profile na różnych social mediach (np. Facebook, Instagram).  Możemy tam zobaczyć zdjęcia wykonanych prac, cennik, wygląd gabinetu oraz opinie klientów, którzy skorzystali już z usług.

 

  1. Czystość wnętrza

Gdy już umówimy się na wizytę i przekroczymy próg salonu, warto zwrócić uwagę na ogólną czystość w pomieszczeniu. Brudne biurko, klejące wzorniki i lampy powinny już lekko wzbudzić nasz niepokój. Następną i bardzo ważną rzeczą, na którą trzeba bezwzględnie zwrócić uwagę to narzędzia, jakimi pracuje stylistka paznokci. Do każdej klientki powinna ona mieć nowy pakiet wysterylizowanych  wcześniej narzędzi oraz nowy pilnik.

 

  1. Wiedza stylistki

Kolejną punktem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest sama stylistka. Przede wszystkim powinna posiadać wiedzę. Niestety wiele osób twierdzi, że podczas wykonywania stylizacji nie może stać się nic złego. Jednak złe posługiwanie się frezarką, cążkami może narobić wiele szkód, niektóre z nich mogą być nieodwracalne.  Powinna być osobą kulturalną. Dobrze, gdy stylistka jest osobą otwartą, chętną do pomocy przy wyborze rodzaju stylizacji, koloru czy wzoru.

Warto poświęcić chwilę i poszukać salonu gdzie jakość usług będzie na najwyższym poziomie, będziemy czuły się  swobodnie, ponieważ wizyta u stylistki paznokci może być chwilą relaksu. Możemy połączyć przyjemne z pożytecznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *.

Zasady ochrony danych osobowych