Aktualności, Podologia

Jak dbać o stopy podczas upałów?

Lato to okres podwyższonych temperatur otoczenia, ale również i powierzchni, po której chodzimy. Często zdarza się, że w pośpiechu przebiegamy przez podwórko lub po plaży bez obuwia lub przeciwnie włożymy za grube buty nieodpowiednie do panującej aury. Jakie są tego konsekwencje oraz jak zadbać o stopy podczas letnich upałów – o tym opowiemy w poniższym artykule.

Skąd się bierze pocenie się nóg?

W okresie wakacyjnym ze względu na wysokie temperatury często dochodzi do przegrzania skóry stóp lub występuje nadmierna potliwość stóp. Gdy stopy przebywają w zbyt gorącym środowisku, tworzą się warunki sprzyjające powstawaniu nadmiernego rogowaceniu naskórka. Dzieje się tak, bo przegrzana skóra wysyła sygnał obronny do organizmu, a ten odpowiada produkcją naturalnej bariery obronnej. Niestety często chcemy usunąć hiperkeratozy (stwardnienia) ze stóp, nie biorąc pod uwagę powodu ich powstawania.

 

Jeśli podczas upałów borykasz się z problemem nadpotliwości stóp, przede wszystkim należy zrozumieć przyczynę:

  • nieodpowiednie obuwie (za grube),
  • wzmożony stres,
  • choroby ogólnoustrojowe,
  • choroby neurologiczne,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zakażenie bakteryjne.

W momencie, kiedy zrozumiemy przyczynę pocenia się nóg w butach, możemy temu zapobiegać, np. zmieniając obuwie na większe, luźniejsze lub całkiem odkryte, zredukować stres, czy zacząć stosować odpowiednią pielęgnację. Stopy mokre pielęgnujemy, używając produktów delikatnie wysuszających takich, jak talk w płynie lub proszku oraz stosując kosmetyki zawierające jony srebra w swoim składzie. Jony srebra będą obniżać nadpotliwość, ale również zapobiegać mnożeniu się bakterii, które mogą mieszkać na naszych stopach.

Jak rozpoznać czy na naszych stopach występują niekorzystne bakterie ?

Przede wszystkim stopy zakażone wydzielają nieprzyjemny zapach, są mokre, często białe, odmoczone, na powierzchni skory mogą występować pęknięte pęcherzyki. Jeśli na naszych stopach zauważymy niepokojące zmiany warto udać się do podologa na wizytę kontrolną oraz oczyszczającą zmiany skórne zmienione chorobowo. Pamiętajmy o regularnej dezynfekcji obuwia, by uniknąć zakażenia bakteryjnego oraz o częstej zmianie skarpetek, najlepiej na bambusowe lub bawełniane.

 

Jak dbać o stopy latem?

Latem, aby uniknąć poparzenia stóp, należy pamiętać o noszeniu przewiewnego obuwia. Przyjemne jest spacerowanie po piaszczystej plaży, jednak kiedy słońce jest w zenicie, może mieć to dla nas niekorzystne konsekwencje. Brak obuwia, będzie powodować suchość naskórka oraz jego nadmierne rogowacenie, wynikające z przegrzania naszej bariery ochronnej. Aby nasze stopy w wakacyjnym okresie były miękkie i lekkie, należy pamiętać o regularnych kąpielach stóp w solach relaksacyjnych, które wzmocnią krążenie i odprężą zmęczony naskórek. Po kilkunastominutowym moczeniu nóg wykonujemy delikatny peeling naskórka, powodując usunięcie martwego naskórka. Spłukujemy peeling, dokładnie osuszamy stopy i stosujemy krem – najlepiej z mocznikiem 10% do codziennej pielęgnacji.

 

Dobra rada! Jeśli na Twoich stopach gromadzi się więcej martwego naskórka, wykonaj złuszczenie warstwy rogowej za pomocą tarki oraz jednorazowych nakładek. Wykonaj to po moczeniu nóg, ale przed peelingowaniem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *.

Zasady ochrony danych osobowych