Onycholiza – czym jest i jak ją leczyć?
Paznokcie tak samo jak inne części naszego ciała są podatne na różnego rodzaju choroby i dolegliwości. Jedną z nich jest onycholiza, która znacząco wpływa na wygląd i kondycję paznokci. Czym jest, jakie są jej pierwsze objawy i jak ją leczyć, odpowiadamy na te wszystkie pytania poniżej.
Onycholiza – co to jest?
Onycholiza to odlepianie się zrogowaciałej części paznokcia od łożyska, w efekcie pomiędzy płytką paznokcia a łożyskiem tworzą się niewielkie pęcherzyki powietrza. Wolna przestrzeń pod paznokciem stanowi idealne miejsce do rozwoju bakterii i grzybów, dlatego nie można tego bagatelizować.
Najczęstszym objawem jest zaburzenie równości linii uśmiechu wolnego brzegu naszego paznokcia (czyli białej części, która zakańcza nasz paznokieć). Linia wolnego brzegu zazwyczaj prowadzi po łuku, ale przy onycholizie jest ona nie równa, w zależności od stopnia zaawansowania głębokość może prowadzić aż do lunuli. Tak głęboka postać choroby tak samo jak nieleczona onycholiza jest niebezpieczna dla organizmu. Na paznokciu mogą pojawić się też białe naloty u góry paznokcia lub z boku, co świadczy to o tym, że płytką nie trzyma się łożyska. Jeśli dojdzie jednak do zakażenia kolor zmienia się na żółty lub brązowy.
Przyczyny onycholizy
Onycholiza może mieć wiele przyczyn i są one mocno zróżnicowane – od chorób wewnętrznych takich jak cukrzyca czy nadczynność tarczycy, po urazy mechaniczne, źle dobrane obuwie, może pojawić się podczas ciąży. Możemy też spowodować onycholizę zbyt mocno spiłowanym paznokciem. Potrafi ona jednak być też sygnałem stanu zdrowia całego organizmu lub wrodzonej wady genetycznej.
Jednym z niebezpiecznym dla paznokci czynników zewnętrznych jest np. formaldehyd, czyli bardzo toksyczny składnik niektórych kosmetyków. W Polsce stosowany jest jako środek konserwujący, dlatego znajdziemy go w tuszach, kremach, a także w odżywkach do paznokci.
Rodzaje onycholizy:
– Onycholiza polekowa (po stosowaniu antybiotykoterapii, terapii hormonalnych lub innych silnie działających leków),
– Onycholiza mechaniczna (uderzenia, zerwanie paznokcia, przepiłowanie, obgryzanie, ciężka praca fizyczna),
– Onycholiza chorobowa (grzybica, łuszczyca, zakażenia bakteryjne, niedobory w organizmie, anemia, nadmierne odchudzanie się).
Jak rozróżnić onycholize mechaniczna od chorobowej?
Onycholiza mechaniczna jest skutkiem urazu, który klientka zazwyczaj pamięta, jednak zdarzają się osoby, których próg bólu jest dość wysoki i zwyczajnie tego nie odczuły lub uraz nastąpił np. podczas snu. Paznokieć zwykle jest koloru białego, nie boli, a pomiędzy płytką paznokcia a łożyskiem nie powinno być żadnych zmian.
Jak leczyć onycholizę – leczenie domowe
Leczenie onycholizy teoretycznie może odbywać się w domowych warunkach, wtedy zalecane jest używanie serum arkady (zawierający między innymi kolagen wspomagający odbudowę) na zmianę z olejem z drzewa herbacianego (działanie antybakteryjne i antyseptyczne). Powinniśmy dbać też o dokładne osuszanie, ponieważ w szczelinie może znajdować się woda, a co za tym idzie tworzymy idealne warunki do namnażania się bakterii pod płytką. Zalecane jest utrzymywanie jak najkrótszych paznokci. Po czasie onycholiza powinna zacząć się zrastać, nie zasklepi ona się od razu z łożyskiem, jednak nie powinna się pogłębiać. Aby obserwować leczenie i jego skutki najlepiej wykonać zdjęcie i porównywać z poprzednim. Warto dodać, że kuracja może trwać nawet do 3 miesięcy.
Jeśli nie jesteśmy pewni co do własnych możliwości leczenia, powinniśmy udać się do specjalisty.
Leczenie onycholizy- postępowanie przy wariancie bakteryjnym
To wyjątkowa odmiana onycholizy, która wymaga nieco innego traktowania niż pozostałe rodzaje. Towarzyszy jej zazwyczaj ból, który jest sygnałem o postępowaniu choroby. Na płytce występują przebarwienia od żółtego, brązowego po zielony, a nawet czasem granatowy. Możemy zauważyć zrogowaciały naskórek pomiędzy łożyskiem a paznokciem, a w poważnych przypadkach onycholiza postępuje ku lunuli (jasnego „księżyca” widocznego mniej lub więcej przy skórkach).
Zaawansowana onycholiza świadczy o postępującej chorobie i w takim stadium wymaga ona leczenia antybiotykoterapią miejscową, a czasami nawet ogólną, aby zastopować kolonizacje bakterii. Pamiętajmy, że są to dłonie, którymi jemy, dotykamy, twarzy oczu czy ust. Może to skutkować rozprzestrzenieniem się bakterii na skórę, a nawet do wewnątrz organizmu. Jest niebezpieczne dla kobiet w ciąży.