Aktualności, Podologia

Opracowywanie wału okołopaznokciowego

Jednym z podstawowych elementów wykonania pedicuru kosmetycznego lub podologicznego  zabiegu jest opracowanie wałów okołopaznokciowych. W tym wpisie dowiesz się, jakich narzędzi używać oraz jak wykonywać tę część zabiegu podologicznego.

 

Jakie narzędzia  są potrzebne do opracowywania wału okołopaznokciowego?

 

Do prawidłowego wykonania tej procedury  niezbędne są odpowiednie narzędzia dobrej jakości tzn. ostre, z odpowiednim nasypem oraz odpowiednim kształcie. Są różne techniki opracowywania skórek wokół paznokci. Jedną z nich jest opracowywanie skóry „na sucho” bez pomocy żadnych preparatów zmiękczających lub druga metoda „na mokro”, przed którą zmiękczamy naskórek. Możemy go zmiękczyć do tego przeznaczonym keratolikiem lub preparatem z wyższym stężeniem mocznika, dostępnym w sprayu, piance lub żelu.

 

Plastyka wałów okołopaznokciowych

 

Po odpowiednim przygotowaniu skóry, rozpoczynamy opracowywanie wałów od odsunięcia skórek za pomocą kopytka. Delikatnie odpychamy przyklejony nabłonek, następnie za  pomocą frezarki rozpoczynamy opracowanie skórek. Na początku warto użyć frezu diamentowego z niebieską otoczką oraz ściętym czubkiem. Może być w kształcie walca lub ściętego stożka. Tym frezem prawymi obrotami odpychamy nabłonek, kierując rączką frezarki od  prawej do lewej strony paznokcia. Pamiętaj, aby frez był oparty o powierzchnię paznokcia (ma leżeć na jego powierzchni), nie stawiaj go pod wysokim kątem, żeby nie uszkodzić płytki naturalnej  paznokcia. Po podniesieniu nabłonka, przejdź do frezu szczelinowego (również niebieskiego). Takim  frezem idealnie oczyścisz szczeliny między paznokciem a walem okołopaznokciowych oraz sinusy paznokcia. Pamiętaj o zmianie kierunku obrotów, frezarką ustawioną na prawe obroty opracowujemy lewą krawędź paznokcia, natomiast lewymi obrotami opracowujemy prawą stronę.

 

Po podniesieniu skórek i oczyszczaniu szczelin rozpoczynamy jeden z najważniejszych etapów  opracowywania skórek, tj. wycięcie cążkami falbanki. Dobór odpowiednio ostrych cążek będzie tutaj kluczowy. Skórki należy wycinać etapami, nie wyrywać tępymi narzędziami. Delikatnie, powoli  skracamy falbankę aż do całkowitego jej usunięcia. Wykończając procedurę użyjemy frezu okalającego – tutaj idealnie sprawdzi się frez kulka lub zaokrąglony walec.

 

Jak dobrać frez?

 

Im większy rozmiar (średnica) frezu tym będzie wygodniejszy w opracowaniu skórek. Kolor idealny do wygładzenia naskórka to czerwony. Jeśli masz do czynienia z twardą skórą w obrębie paznokcia, świetnie sprawdzi się frez z zielonym nasypem również w zaokrąglonym kształcie lub dla trudniejszych  przypadków mandrel z nakładką o średniej gradacji 120. Mandrelem opracujemy również  przestrzenie międzypalcowe. Idealnym zakończeniem opracowania wałów oraz powierzchni paznokci będzie zastosowanie polerki z gradacją 180/240 – idealną do naturalnej płytki, która również wygładzi i wypoleruje powierzchnie paznokcia oraz zamknie łuski skóry, aby była delikatniejsza dłuższy czas.

Opracowanie skórek oraz wałów okołopaznokciowych to tylko jeden z etapów pedicure lub zabiegu podologicznego, jednak jest on niezwykle ważny. Ze szczególną ostrożnością musimy uważać, aby  nie przerwać ciągłości naskórka i nie dopuścić do zakażenia organizmu. Jeśli jednak nie unikniemy  zranienia skóry, pamiętajmy o odpowiednim odkażeniu rany i zabezpieczeniu jej opatrunkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *.

Zasady ochrony danych osobowych