Aktualności, Podologia

Sposoby na pękające pięty

Często borykamy się z problemami pękających pięt, większość z nas jednak nie wie jak sobie z nimi poradzić oraz co robić, aby im zapobiec. W tym artykule przedstawimy metody leczenia, ale też zajmiemy się profilaktyką, zachęcamy do lektury.

W okresie letnim do podologów zgłasza się wiele osób skarżących się na pękające pięty. Przyczyny takiej zależności wynikają ze znacznego przesuszenia skóry stóp, powodowanego niepełnym obuwiem (to wpływa na fakt, że noga nie ma odpowiedniego pH – zimą nogi się pocą i utrzymują odpowiednie nawilżenie, latem są odkryte i pot od razu paruje).

Pora roku to nie jedyna przyczyna powstawania pęknięć na stopach, należą do nich:

  • nieodpowiednie obuwie (twarda podeszwa),
  • zła biomechanika chodu (chód piętowy),
  • deformacje stóp (szpotawość, koślawość),
  • za mała ilość tkanki tłuszczowej pod skórą (brak amortyzacji),
  • poparzenia stóp (od gorącego piasku),
  • nadwaga,
  • choroby organizmu (hormonalne, cukrzyca, skórne – egzema, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca),
  • odwodnienie organizmu,
  • brak pielęgnacji domowej,
  • zbyt intensywne ingerowanie w naskórek.

 

Jak dbać o stopy w domu?

W domowych warunkach możemy, zadbać o swoje stopy stosując odpowiednią pielęgnację, polegającą na codziennym kremowaniu stóp oraz częstych kąpielach relaksacyjnych w solach. Składniki aktywne, które skutecznie niwelują problem pękającej skóry to m.in. witamina A, colostrum, siemię lniane, kompleksy witaminowe (A, B, C, E), masło shea, rybi kolagen, nasiona kozieradki i wiele innych. Bardzo istotne jest, aby o pielęgnacji domowej pamiętać codziennie, wtedy mamy największą szansę na uniknięcie wystąpienia pękających pięt. Jeśli problem się już pojawi, należy usunąć martwy naskórek.

 

Jak usunąć martwy naskórek?

Wystarczy zanurzyć stopy w kąpieli z solami, po kilkunastu minutach po delikatnym osuszeniu użyć tarki jednorazowej z wymiennymi nakładkami, pamiętaj, że na pozostawionej tarce będą rozwijać się bakterie i grzyby i delikatnie pocierać w różnych miejscach na obu stopach, tak aby nie doprowadzić do uczucia ciepła (przegrzania) na skórze.

Po usunięciu naskórka najlepiej wykonać gruboziarnisty peeling, który dodatkowo wyrówna oraz wygładzi powierzchnię skóry. Warto połączyć peeling z masażem stóp, który poprawia krążenie krwi. Pobudzenie tego układu skutkuje dostarczeniem składników aktywnych do skóry i tkanek, a tym samym nawilża stopę od środka.

Co pomoże na pękające pięty?

Po wykonaniu peelingu należy stopy wypłukać i dokładnie osuszyć, zwłaszcza każdą szczelinę międzypalcową. Po tej procedurze nie zapomnijmy o pokremowaniu stóp, co będzie idealnym zwieńczeniem domowej pielęgnacji. Jeśli chcemy wzmocnić działanie kremu, powinniśmy od czasu do czasu zastosować okluzję. To nic innego jak posmarowanie stóp sporą ilością kremu, a następnie włożenie ich do woreczka śniadaniowego lub zawinięcie folią spożywczą na godzinę lub dwie do całkowitego wchłonięcia. Gwarantujemy, że stopy od razu odczują znaczną różnicę.

 

Co robić w trudnych przypadkach – bardzo pękające pięty?

Jeśli pęknięcia na Twoich stopach są tak głębokie, że tworzą krwawe rany pamiętajmy, aby oczyszczać je preparatem odkażającym oraz, aby stosować na nie opatrunek ochronny.

Każde przerwanie naskórka jest niejako furtką dla wszystkich chorób, w tym wirusowych, bakteryjnych oraz grzybiczych. Warto skorzystać z porady podologa w momencie, kiedy problem jest większy, a domowe sposoby przestają wystarczać. Często musimy wtedy zadbać też o pozostałe sprzyjające czynniki występowania pęknięć na stopach, najczęściej są to deformacje stóp czy choroby organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *.

Zasady ochrony danych osobowych