Aktualności, Podologia

Jak leczyć wrastające paznokcie?

 

Stopy każdego człowieka, w codziennym życiu pomagają nam w osiąganiu naszych celów. Dzięki nim możemy udać się w każde miejsce, w które potrzebujemy, dlatego bardzo ważne jest dbanie o zdrowie stóp, ich odpowiednią higienę i pielęgnacje. Do jednych z najmniej przyjemnych i najbardziej uciążliwych dolegliwości można zaliczyć wrastające paznokcie. Powodują one ból, zwłaszcza podczas chodzenia, który skutecznie uprzykrza nam życie.

 

Czym są wrastające paznokcie?

 

Wrastający paznokieć to schorzenie, które charakteryzuje się wzrastaniem płytki paznokcia w wały boczne palca. Najczęściej występuje na dużym palcu u stopy, rzadziej dotyka pozostałych.

Przyczyn wrastania paznokci jest dużo, na jedne wpływu nie mamy, a innym możemy zaradzić. Czasem problem może być spowodowany budową naszych palców, ich długością podobnie, jeżeli chodzi o budowę i kształt samej płytki paznokcia. Warto dodać, że również różnego rodzaju deformacje stóp, płaskostopie, wady postawy i nieprawidłowa biomechanika chodu będą sprzyjać pojawieniu się problemu. Występują także przyczyny spowodowane nieodpowiednim dbaniem o zdrowie stóp. Najczęstszym błędem jest nieodpowiednie obcinanie paznokci u stóp, które obcinamy za krótko, bądź nadajemy im półokrągły kształt.

Odpowiednio obcięte paznokcie powinny być na prosto, lub z delikatnym łukiem dopasowanym do kształtu palca. Musimy także zwrócić uwagę na wały przy paznokciowe, nie możemy doprowadzić do ich uszkodzenia, bądź okaleczenia.

 

Jak dbać o stopy, żeby nie wrastały nam paznokcie?

 

Dbanie o stopy to nie tylko odpowiednia higiena, pielęgnacja stóp, ale także odpowiednio dobrane obuwie. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele problemów dla naszych stóp wynika ze źle dobranego obuwia. Zbyt ciasne obuwie może być przyczyną wrastających paznokci, nie tylko dużego palca, ale także pozostałych. Dotyczy to zarówno butów na obcasie, jak i wydawałoby się wygodnych adidasów. Niestety brak predyspozycji naturalnych, odpowiednia higiena i pielęgnacja stóp, nie zawsze ochronią nas przed problemem wrastających paznokci. Problem ten może bowiem pojawić się w wyniku uszkodzeń mechanicznych. Pierwszym niepokojącym objawem, który występuje, jest ból przy chodzeniu, bądź uciskaniu palca. Jeżeli odczuwamy taki ból, powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty – podologa.

Domowe sposoby na leczenie wrastającego paznokcia

 

Oczywiście na różnych stronach internetowych możemy znaleźć wiele porad i sposobów, jak wyleczyć te schorzenia samemu. Przy nieleczonym wrastającym paznokciu kolejnym etapem jest stan zapalny, a ostatnim, najgorszym jest infekcja i wydzielina ropna. To dość ryzykowne rozwiązanie, ponieważ możemy pogorszyć swój stan, do tego stopnia, że będzie potrzebna pomoc chirurgiczna. Warto pamiętać, ażeby nie lekceważyć objawów, tylko korzystając z pomocy specjalisty, pozbyć się uciążliwego problemu.

 

Wrastające paznokcie – jak wygląda leczenie?

 

Leczenie wrastających paznokci odbywa się za pomocą klamer podologicznych lub tamponady. Nie są to inwazyjne ani bolesne metody, mimo ich odstraszających nazw. Opiszemy każdą z nich.

  1. Klamra podologiczna

Klamra podologiczna może być plastikowa bądź metalowa – podolog podczas wizyty dobierze odpowiednią w zależności od potrzeby. Czas wizyty to od kilku do kilkunastu minut, zmniejszenie bólu, poprawa naszego samopoczucia jest odczuwalna już podczas wizyty. Klamrę zakłada się na płytkę paznokcia, jej końce mają za zadanie podnieść brzegi paznokci, uniemożliwiając ponowne wrastanie. Klamra po założeniu nie powinna nam doskwierać ani w żaden sposób być widoczna pod ubraniem. Nie będzie także powodować uszkodzeń skarpet bądź obuwia. Nie wymaga także specjalnej uwagi, czy pielęgnacji z naszej strony. Dobry podolog, do którego się udamy, z pewnością wszystko wyjaśni i wytłumaczy.

  1. Tamponada

Tamponada to sterylny kawałek gazy lub waty, wsunięty pomiędzy paznokieć a wał paznokciowy. Stosuje się ją w delikatnych przypadkach wrastania paznokcia, sama aplikacja nie jest bolesna, jedynie możemy odczuwać pewien dyskomfort. Wymienia się ją codziennie, często mocząc w specjalnych specyfikach pomagających wzmocnić bądź zregenerować paznokcie.

 

Wrastające paznokcie to częsty problem na naszych stopach, który z powodzeniem może być leczony w sposób skuteczny i bezbolesny. Odczuwanie bólu podczas chodzenia oraz  lekceważenie problemu może doprowadzić do konieczności usunięcia paznokcia i długiego powrotu do zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *.

Zasady ochrony danych osobowych